
A kelbimbó és a(z új)burgonya házasságából született főzelék magán hordozza mindegyik szülője jó tulajdonságait, azok a jellemvonások, amik miatt nem szeretjük, nem fogyaszthatjuk a burgonyát vagy a kelbimbót önmagában „elhalványulnak a közös gyermekben”.
A kelbimbó sokakat puffaszt, enyhén kesernyés íze határozott állásfoglalásra késztet: egyesek kedvelik mások visszautasítják. Pedig ezek a „kiskáposzták” nemcsak szépek, érdekesek, hanem a káposztafélékben található kéntartalmú vegyületek (izotiocianátok) miatt szerepet játszanak a daganatok megelőzésében. Érdemes a megszokott, menzás káposztás főzelékekhez képest némi ízáthangolást végezni, új fűszereket is alkalmazni: például kurkumát, az őrölt kömény mellé nagyon kevés őrölt római köményt is tenni.
A burgonya magas szénhidráttartalma és alacsony rosttartalma miatt, ha nem is teljesen mellőzött, de visszafogottan szerepel az energiaszegény és/ vagy meghatározott szénhidráttartalmú étrendekben. Kisebb adagokban vagy más alacsony szénhidráttartalmú zöldséggel kombinálva fogyasztva már nem kell száműznünk az étrendünkből.
A tanulság tehát: ellentétek vonzzák egymást alapon az alacsony rosttartalmú burgonya és a magas rosttartalmú kelbimbó jól kiegészítik egymást!
Hozzávalók (4 személyre)
600 g kelbimbó
400 g burgonya
1 fej vöröshagyma vagy főzőhagyma
4 evőkanál olívaolaj
4 teáskanál étkezési keményítő
2 gerezd fokhagyma
1 kávéskanál majoránna
1 kávéskanál őrölt kömény
1 csapott kávéskanál őrölt római kömény
1 kávéskanál kurkuma
1 db húsleves kocka vagy 2 teáskanál ételízesítő
Elkészítés
A zöldségeket megmossuk, megtisztítjuk - ha friss kelbimbót használunk, külső leveleit leszedjük. A vöröshagymát apróra vágjuk, a burgonyát kockára.
A vöröshagymát az olajon megpároljuk. Hozzáadjuk a burgonyát, állandó kevergetés mellett többször átpirítjuk, közben fűszerezzük köménymaggal, majoránnával, római köménnyel, kurkumával, ételízesítővel és zúzott fokhagymával. Hozzáadjuk a friss kelbimbót, ha mirelitet használunk, elég csak akkor, amikor a burgonya félig puha, felöntjük annyi vízzel, hogy éppen ellepje. Amikor a burgonya megpuhult, egyszerű habarással sűrítjük – az étkezési keményítőt simára keverjük a hideg vízzel, majd a meleg főzőléből is adunk a habaráshoz, állandó kevergetés mellett a főzelékhez csorgatjuk. Egyszer kiforraljuk.
1 adag energia- és tápanyagtartalma
energia: 231 kcal
fehérje:11 g
zsír: 9 g
szénhidrát:28 g
rost: 9 g
MUSTÁROS-PARADICSOMOS CSIRKEMELL
Hozzávalók (4 személyre)
400 g csirkemell (tisztított mennyiség)
2 evőkanál olívaolaj
1 evőkanál mustár (lehet magos is)
2 db paradicsom
1 kávéskanál konyhasó
2 evőkanál vaj/ étolaj a sütéshez
Elkészítés
A paradicsomot megmossuk, cikkekre vágjuk. A húst megmossuk, megtisztítjuk, ujjnyi vastag szeletekre vágjuk. A mustárból, az olajból pácot készítünk, a hússzeletek mindkét oldalát megkenjük a mustáros páccal. Az így előkészített hússzeleteket lezárt edénybe téve, hűtőben pár óra hosszat, érleljük, de jót tesz az ételnek, ha fél napig, vagy egy éjszakára így hagyjuk.
A csirkemell szeleteket kevés vajon vagy olajon lefedett teflon serpenyőben időnként átforgatva pirosra sütjük. Sütés közben hozzáadjuk a paradicsomot, csak a sütés legvégén sózzuk meg a hússzeletek mindkét oldalát. Ízlés szerint és a mellé adott köret vagy főzelék jellegétől függően szeletben vagy kockára vágva tálaljuk.
1 adag energia- és tápanyagtartalma
energia: 195 kcal
fehérje:25 g
zsír: 9 g
szénhidrát:2 g
rost: 0,5 g